Recent news and new materials in the section SLOVACICAS/SLOVAKIANA - 3/2023

Overview of current news and new materials in the SLOVACICAS/SLOVAKIANA section.

29. 12. 2023

Other news:
Magic twos or What can be the highest number of twos in a postal item?

Magic twos or What can be the highest number of twos in a postal item?
Author: Vojtech Jankovič
Published: 11. 02. 2022 19:13

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Call to create or find postal items with the largest number of "postal" twos on the occasion of the magic date February 22, 2022.


Magické dátumy na poštových zásielkách


Medzi zberateľmi je populárne zbieranie listov a pohľadníc, na ktorých sú pečiatky alebo odtlačky výplatného stroja so zaujímavými (magickými) dátumami. Napríklad rovnaké číslice alebo zaujímavé kombinácie číslic a to nielen v dátume, ale aj v časovom údaji, čísle pošty, v poštovom smerovacom čísle alebo dokonca v poradovom čísle pečiatky.

Magické dátumy


Veľmi populárne sú dátumy zložené len z rovnakých číslic, čo je možné, ak sa v pečiatke uvádza len posledné dvojčíslie roku. V minulom 20. storočí to boli dátumy: 1. 1. 11, 11. 1. 11, 1. 11. 11, 11. 11. 11, 2. 2. 22, 22. 2. 22, 3. 3. 33, 4. 4. 44, 5. 5. 55, 6. 6. 66, 7. 7. 77, 8. 8. 88, 9. 9. 99. Prikladáme niekoľko ukážok, viete niekto doplniť ďalšie?

Magické dátumy

Magické dátumy


V tomto 21. storočí sa to po sto rokoch opakuje. Už sme mali dátumy: 1. 1. 11, 11. 1. 11, 1. 11. 11, 11. 11. 11, 2. 2. 22 a najbližšie nás čaká magický dvojkový dátum 22. 2. 22, potom 3. 3. 33 atď. A tí čo budú mať šťastie sa dožijú vrcholného dátumu s najvyšším počtom rovnakých číslic v dohľadnom čase: 22. 2. 2222. Ja plánujem, lebo verte alebo nie každoročne 22. 2. oslavujem svoje narodeniny a takú príležitosť si predsa nemôžem nechať ujsť.


Magické dvojky sa blížia


Nepredbiehajme však, najbližšie dvojkové oslavy sa blížia - bude to v utorok (2. deň v týždni) 22. 2. 2022. Nemusíte mi blahoželať (i keď pekným poštovým pozdravom sa poteším), stačí ak skúsite nájsť alebo vytvoriť celistvosť (list, lístok alebo pohľadnicu) s najväčším počtom dvojok - počíta sa všetko, čo na obálku patrí, aby zásielka správne dorazila k adresátovi, vrátane adresy prijímateľa a odosielateľa, ak je tá druhá uvedená na adresnej strane: poštová známka alebo známky (vrátane kupónu, potlače na okraji hárku a pod.), pečiatka (ručná denná alebo príležitostná, strojová bežná alebo propagačná), odtlačok výplatného stroja (poštový alebo firemný), R-nálepka alebo pečiatka, iné poštové pečiatky, nálepky, prípadne iné (oficiálne) poštové artefakty. Nepočíta sa autorom zhotovená súkromná prítlač, odtlačky vlastných pečiatok alebo iné súkromné texty, obrázky a značky.

Čo poviete, za pokus to stojí, nie? Pošlite nám takú zásielku poštou (adresu nájdete na nižšie uvedených ukážkach - Vojtech Jankovič, Stromová 38, 831 01 Bratislava 37, Slovensko), prípadne len obrázok emailom (filanotes@gmail.com), urobíme malú výstavku a najzaujímavejšie poštové doklady a doklady s najväčším počtom "poštových" dvojok možno aj odmeníme.


Magické dvojky zo zahrievacieho kola


Pre zaujímavosť a hlavne pre inšpiráciu prinášam zopár poštových dokladov zo "zahrievacieho" kola pri dátume 2. 2. 2022, ktoré sa podarilo pripraviť (a mňa ako adresáta nekonečne potešiť) milým študentom v rámci študentskej komunity I. ročníka programu Zberateľstvo na Univerzite tretieho veku Žilinskej univerzity v Žiline (poštárka ich doručila omnoho viac, uvádzam len niektoré ako typologické ukážky rôzneho použitia).

Magické dátumy

Magické dátumy

Magické dátumy

Magické dátumy

Magické dátumy

Magické dátumy

Magické dátumy


A tu sú zatiaľ priebežní horúci kandidáti na "víťazstvo":

Magické dátumy

11 = 9 dvojok v pečiatke a 2 dvojky na známkeMagické dátumy

12 = 3 x 4 dvojky v opakujúcej sa pečiatke "nekonečného" pečiatkovacieho stroja


Author: Vojtech Jankovič

Specialized sections

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists