XVII Summer Paralympic Games Paris 2024 - Archery

Commemorative postage stamp issued on the occasion of the XVII Summer Paralympic Games Paris 2024 in Paris (France) with the theme of the archery.

28. 06. 2024

Personalised adjusted printing sheet (PersUTL):
Bošácka group - 80th Anniversary of the founding of the Czechoslovak army in France (postage stamp State motif)

Bošácka group - 80th Anniversary of the founding of the Czechoslovak army in France (postage stamp State motif)
Date of Issue: 17. 08. 2019
Face value: T2 50g 
Postage stamp dimensions: 26,5 x 33,9 + k 26,5 x 33,9 mm
Printing sheet form: UTL
Stamps in printing sheet: 8

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Personalised miniature sheet with the postage stamp State motif prepared on the occasion of the Bošácka group exhibition commemorating 80th Anniversary of the founding of the Czechoslovak army in France
Adjusted printing sheet:

Personalised adjusted printing sheet (PersUTL) Bošácka group - 80th Anniversary of the founding of the Czechoslovak army in France (postage stamp State motif) (Adjusted printing sheet)


Personalizovaný upravený tlačový list (PersUTL) so známkou Štátny motív k 140. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika (1880 - 1919) je klasifikovaný ako súkromný - objednávka a grafický návrh: autor neznámky.

_______________________________ . _______________________________

PREDAJ personalizovaného UTL:


Pozrite: Aktuálna ponuka personalizovaných tlačových listov

_______________________________ . _______________________________


Thematic description and context:

Počas Bošáckych hodov v sobotu 17. 8. 2019 o 11.00 bude v priestoroch Obecného úradu Bošáca otvorená výstava venovaná Československému zahraničnému vojsku vo Francúzsku na začiatku 2. svetovej vojny. Práve tento rok si pripomíname 80-te výročie vzniku tohto vojenského zoskupenia, ktorého bojovými vystúpeniami začal aktívny československý zahraničný odboj.

Tejto málo pripomínanej, ale významnej kapitole protifašistického odboja, sa zúčastnilo i veľké množstvo našich predkov a rodákov z blízkych obcí. Pred nedávnom ste mali v tomto časopise možnosť sa zoznámiť s „Bošáckou skupinou“ z Agdy z roku 1940. Výstava k uvedenej téme ponúka podrobnejšie informácie.

Na množstve fotografii je zdokumentovaný nielen formálny vznik čs. bojových útvarov vo Francúzsku, ale približuje i každodenný život jej príslušníkov a podmienky, v akých naši rodáci žili.

Autorom výstavy je plk. v.v. Doc. PhDr. Jozef Bystrický z Vojenského historického ústavu Bratislava. Jej grafické spracovanie a výrobu zabezpečil a financoval člen trenčianskeho Klubu vojenskej histórie protifašistického odboja Ing. Juraj Nedorost.

Personalizovaný UTL - Bošácka skupina - 80. výročie vzniku Československého vojska vo Francúzsku


Z materiálov, ktorými dopĺňame túto výstavu z našich zdrojov, dávam do pozornosti možnosť zoznámiť sa s osobnými kartami príslušníkov posádok bombardérov RAF vo Veľkej Británii, ktorí pochádzali z našej doliny, resp. z jej okolia. Predstavíme verejnosti osobnosti, na ktoré sa dnes už pamätá iba málo ľudí. Ide napr. o Štefana Dúbravu z Bošáce, Pavla Chlapíka z Moravského Lieskového, Juraja Gavalca zo Zemianskeho Podhradia, Jozefa Minarčica z Haluzíc a Štefana Mizáka z Bošáce. Všetci začali svoju účasť na odboji práve vo Francúzsku vstupom do čs. zahraničného vojska. Po francúzskej kapitulácii boli prevezení do Anglicka a zaradení do Kráľovského letectva, kde slúžili v posádkach bombardovacích lietadiel. Z ich osobných kariet budete mať možnosť dozvedieť sa o ich preveleniach, povýšeniach a vyznamenaniach. Taktiež čiastočne i o ich osobnom živote. Zo strohých vojenských záznamov sa dajú nájsť osobnejšie informácie o ich rodinách a známych. O tom, že mnohí z nich si našli v Anglicku manželky, založili rodiny a mali deti. Usadili sa a zapojili do tamojšej spoločnosti.

K nahliadnutiu bude k dispozícii i kvalitná zväčšená fotografia „Bošáckej skupiny“. Je tu teraz možnosť identifikovať i ďalších našich predkov, ktorí prešli cez výcvikový tábor v Agde a bojovali vo Francúzsku. Pri otvorení výstavy vystúpi s odborným výkladom p. Ondráš, predseda KVH protifašistického odboja Trenčín a tiež veľmi rád zodpovie i prípadné otázky návštevníkov. Pozvaný bol i vojenský pridelenec Francúzskej republiky na Slovensku.

Pozývame všetkých, čo nezabúdajú na minulosť. Tých čo sú hrdí na svojich predkov a svoj rodný kraj. Pripomenutím tejto časti vojnovej histórie čiastočne splácame dlh voči tým našim predkom, čo nasadili svoje životy za možnosť slobodného života nasledujúcich generácii a ich pamiatka nebola doteraz pripomínaná. Tešíme sa na stretnutie s vami.

ČS zahraničné vojsko vo Francúzsku – pozvanie na výstavu, časopis Prameň 2/2019


Author (source) of the description: Marián Mitánek, www.bosaca.sk


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists