Introduction of the postage stamp Personalities: Monk Cyprian (1724 - 1775

Occasional postmark used in Cerveny Klastor on the occasion of the ceremonial introduction of postage stamp Personalities: Monk Cyprian (1724 - 1775) - 300th birth anniversary.

26. 07. 2024

Postage Stamp:
Art: Andy Warhol - Queen NTOMBI TWALA

Art: Andy Warhol - Queen NTOMBI TWALA
Date of Issue: 13. 11. 1996
Valid until: 31. 12. 2009
Face value: 7 Sk
Postage stamp dimensions: 40 x 50 mm
Printing sheet form: UTL
Stamps in printing sheet: 4
Stamps in set: 1
Printing company: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Czech Republic
Printing technique: Recess printing from flat plates
Amount printed: 228800

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Postage stamp of the Art emission series depicting the painting of Andy Warhol (1928 - 1987) "Queen NTOMBI TWALA", which is the property of the Museum of Modern Art of the Warhol Family in Medzilaborce.


Text motifs: KRÁĽOVNÁ NTOMBI TWALA. 1985 / ANDY WARHOL (1928 - 1987) / MÚZEUM MODERNÉHO UMENIA / RODINY WARHOLOVCOV, MEDZILABORCE

Pictorial motifs: Obraz Andyho Warhola Kráľovná NTOMBI TWALA.

Adjusted printing sheet:

Postage Stamp Art: Andy Warhol - Queen NTOMBI TWALA (Adjusted printing sheet)


Autor výtvarného návrhu známky: Doc.akad. mal. Martin Činovský ArtD.
Rytec známky: Miloš Ondráček


Thematic description and context:

Prístup k výtvarnej sebarealizácii Andyho Warhola bol známy aj tým, že sa rád tematicky orientoval na známe symboly, reklamné značky, etikety a slávne osobnosti. Vytvoril tak mnoho portfólií osobností politiky, umenia i histórie. Medzi nich patrí aj portfólio Reigning Queens z roku 1985. Pozostáva zo 16 serigrafií, štyroch farebných portrétov kráľovnej Elizabethy II., kráľovnej Margrethe II., kráľovnej Beatrix a kráľovnej NTOMBI TWALA. Posledné z diel značené ako TP (skúšobná tlač) a signované tužkou vľavo dole v rozmeroch 100,3 x 80 cm patrí do zbierkového fondu Múzea moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach (do 28. júla 1996 Múzeum moderného umenia rodiny Warholovcov). Andy Warhol ho vytvoril technikou sieťotlače na viacgramovom papieri v skúšobnej verzii. Celkový náklad tohto skúšobného výtlačku je iba 30 ks, čo bezpochyby má vplyv nielen na výtvarnú ale aj finančnú hodnotu diela. Výtlačok portrétu Kráľovnej NTOMBI TWALA, ktorý je v MMUAW je číslovaný TP 26/30 Celkový náklad v každej zo 4 farebných sérií je: hlavný náklad 40 ks, 10 ks AP (autorská tlač) a 30 ks TP (skúšobných výtlačkov), z ktorých jeden je súčasťou expozície diel A. Warhola v Medzilaborciach. Hodnota diela Kráľovná NTOMBI TWALA je veľmi subjektívna a odlišná pretože niektorí skutoční zberatelia grafiky si viac cenia skúšobné výtlačky, ktoré považujú, aj keď sú mimo hlavného nákladu, ako raritu. Tlačiarom slávneho portfólia Vládnucich kráľovien Andy Warholovi bol Rupert Jasem Smith.


Author (source) of the description: Slovenská pošta a.s. / POFIS


Specialized sections

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists