Spoločný emisný rad EUROPA 2016 - Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Prehľad poštových známok, hárčekov a ďalších známkových produktov vydaných v rámci spoločného emisného radu EUROPA 2016 - Ekológia v Európe - mysli zeleno!

13. 02. 2024

Výstavy známkovej tvorby:
Výstava Poľná pošta v prvej svetovej vojne

Výstava Poľná pošta v prvej svetovej vojne
Miesto: Poštové múzeum, Partizánska cesta 9 , Banská Bystrica
Vstup: Voľný (bezplatný)
Dátum: 09. 10. 2008 - 13. 03. 2009

Výstava Poštového múzea v Banskej Bystrici - Poľná pošta v prvej svetovej vojne.


Poľná pošta v prvej svetovej vojne


Dňa 9. októbra 2008 o 14_00 hodine bola vo výstavných priestoroch Slovenskej pošty, a. s., Poštového múzea na Partizánskej ceste č. 9 v Banskej Bystrici slávnostne otvorená výstava Poľná pošta v prvej svetovej vojne. O deň neskôr, 10. októbra 2008, bola od 9:00 hod. do 13:00 hod. v priestoroch expozície Poštového múzea k tejto výstave sprístupnená aj príležitostná poštová priehradka, kde si mohli záujemcovia o filateliu kúpiť poštový lístok s prítlačou s motívom výstavy a získať odtlačok príležitostnej poštovej pečiatky. Priehradku zriadila Pošta Banská Bystrica 1.
Výstava je otvorená v pondelok až piatok od 9:00 do 17.00 a potrvá do 13. marca 2009.

Kapituláciou Nemecka 11. novembra 1918 skončila prvá svetová vojna, dovtedy najväčší vojnový konflikt v dejinách. Prepravu dôležitých vojenských správ zabezpečovala vojenská pošta a kontakt medzi bojujúcimi vojakmi a obyvateľstvom v zázemí zase pre každú bojujúcu stranu vlastná poľná pošta.

Rakúsko-Uhorsko vstúpilo do vojny ako spojenec Nemecka a Turecka. Poľná poštová služba rakúsko-uhorskej armády bola organizovaná generálnym riaditeľstvom poľných pôšt v duchu predpisu E-47 z roku 1913. Zriadili sa armádne riaditeľstvá poľných pôšt, hlavné poľné poštové úrady a sieť poľných pôšt. Na území dnešného Slovenska, ktoré bolo dotknuté frontom len okrajovo, pôsobili počas vojny niektoré výcvikové jednotky, vojenské nemocničné vlaky a pomerne hustá sieť vojenských nemocníc a pomocných zdravotných zariadení. Triediareň poľnej pošty bola v roku 1914 na pošte Poszony 2 (Bratislava 2) a dočasné poštové úrady boli zriadené vo vojenských liečebných ústavoch v Ružomberku a Banskej Bystrici.

Slováci v rovnošatách c. k. armády bojovali takmer na všetkých frontoch prvej svetovej vojny. Bolo ich skoro pol milióna, z nich asi 70 000 zahynulo a 60 000 bolo ranených. Poľná pošta bola ich jediným spojivom s domovom. Prostredníctvom správ, aj keď cenzurovaných, posielaných cez poľné poštové úrady, dávali blízkym doma o sebe vedieť. Takisto bolo pre nich dôležité dozvedieť sa, čo sa doma deje, ako aj prečítať si slová povzbudenia, potešili vyznania lásky od manželiek, či dievčat, ktoré doma zanechali. To všetko len dosvedčuje dôležitosť poľnej pošty v období každého vojenského konfliktu.

V roku 90. výročia ukončenia prvej svetovej vojny chce Poštové múzeum v spolupráci s pánom Ľubomírom Adamčiakom, filatelistickým zberateľom z Ružomberka, sprostredkovať návštevníkom obdobie 1. svetovej vojny cez predmety dokumentujúce mnohovrstvovú činnosť poľnej pošty rakúsko-uhorskej armády v rokoch 1914 – 1918. Základ výstavy tvorí zbierka poľných poštových lístkov, obrazových dopisníc a pohľadníc, ktorú zozbieral pán Adamčiak. Je rozdelená do niekoľkých celkov približujúcich poľnú poštu pôsobiacu napríklad pri peších plukoch, domobrane, jazdeckých oddieloch, delostrelectve, vojenských kurzoch a školách, veliteľstvách, nemocniciach, zvláštnych oddieloch a i. Prvú svetovú vojnu a činnosť poľnej pošty v nej dokumentujú aj rôzne dobové písomné materiály, ako aj knihy, ktoré o tejto vojne vyšli. K navodeniu atmosféry doby tohto svetového vojenského konfliktu prispievajú aj trojrozmerné zbierkové predmety zapožičané zo Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Medzi ne patria napríklad portréty dôstojníkov rakúsko-uhorskej armády, pušky používané jednotlivými armádami, nábojnice, vojenské prilby, poľné fľaše.

Pohľad na prvú svetovú vojnu cez prizmu pôsobenia poľnej pošty v nej je nezvyčajný a aj preto je táto výstava pozoruhodná a nemala by uniknúť očiam návštevníkov zaujímajúcich sa o poštovú históriu a o dejiny prvej svetovej vojny.


Filatelistické doklady k výstave:




Zdroj: Poštové múzeum Banská Bystrica


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov