Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Actual News

Actual News

 
 
Shops and adverts

Shops and adverts

 
 
Agenda

Agenda

 
 
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Philatelic partners

Philatelic partners

 
Slovak Olympic Committee
 
International Association of Olympic Collectors
 
 
Philatelic and Collectors Portal www.postoveznamky.sk
 
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
 
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Home Page Slovak Society of Olympic and Sports Collectors Company Identification Slovak Society of Olympic and Sports Collectors Membership Application Slovak Society of Olympic and Sports Collectors Contacts Slovak Society of Olympic and Sports Collectors   Slovenčina / Slovak  
Philatelic and Collectors Portal www.postoveznamky.sk

Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma

Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma

Postage Stamp


Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. TormaPostage Stamp Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma
Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma
Angličtina / English
Use translation by Google Translate (no guarantee).
 

Commemorative postage stamp from the Sport series commemorating international relations in sport with portraits of three athletes: A. Kvašňák (football), V. Nedomanský (ice-hockey), and J. Torma (box).

Date of Issue: 07. 09. 2017
Face value: 1,00 €
Postage stamp dimensions: 26,5 x 44,1 mm + k 26,5 x 44,1 mm
Printing sheet form: TL
Stamps in printing sheet: 25
Stamps in set: 1
Postage stamp artwork: akad. mal. Igor Piačka
Printing company: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Printing technique: Ofset
Amount printed: 900000
Text motifs: Známka: nie je; Kupón: Andrej / Kvašňák / Václav / Nedomanský / Július / Torma
Pictorial motifs: Známka: A. Kvašňák (futbal), V. Nedomanský (ľadový hokej) a J. Torma (box) v zápale boja; Kupón: Portréty A. Kvašňáka (futbal), V. Nedomanského (ľadový hokej) a J. Tormu (box).
Postage stamp with coupon:

Postage Stamp Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma (Postage stamp with coupon)

Original artwork(s)(1):

Postage Stamp Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma (Original artwork(s))

Thematic description and context

Klubová rivalita i nadšená podpora „našich“ – taká bola česko-slovenská vzájomnosť v športe v dejinách spoločného štátu, ktorého storočnicu si pripomenieme v roku 2018. Jej nositeľmi boli mnohé legendy športu, medzi nimi i rodáci z oboch brehov rieky Moravy či Dunaja, ktorí si získali srdcia klubových fanúšikov aj na opačnom brehu, ale pod československou zástavou im patrili srdcia všetkých.

Košický rodák, futbalista Andrej Kvašňák (1936 – 2007), bol záložníkom, obávaným hlavičkárom, populárnym „zabávačom“ a skvelým herným dirigentom v Sparte Praha, kam roky chodilo publikum „na Kvašňáka“ a kde ho fanúšikovia vyhlásili za „Sparťana storočia“. Bol členom mužstva, ktoré získalo pre Československo na prvých majstrovstvách Európy v roku 1960 bronz, a významnou osobnosťou tímu „strieborných chlapcov“ z Čile, vicemajstrov sveta v roku 1962. V národnom mužstve odohral 47 zápasov a vsietil 13 gólov, v ligovej súťaži 248 a dal v nej 83 gólov.

Václav Nedomanský sa v roku 1944 narodil a hokejovo vyrástol v Hodoníne, odkiaľ prestúpil ako osemnásťročný do Slovana Bratislava. Zostal mu verný dlhých 12 rokov, počas ktorých bol trikrát kráľom ligových strelcov. Odohral zaň 419 zápasov a dal 369 gólov. Diváci ho milovali a pokrik „Venco banán!“ nikdy neznel zbytočne. Dobre stavaný stredný útočník si v 220 zápasoch za národné mužstvo 163 gólmi vystrieľal primát legendy – stal sa najlepším strelcom v dejinách československého hokeja. Bol majstrom sveta (1972), osemnásobným medailistom z hokejových MS a strieborným i bronzovým na ZOH (1968, 1972). Napriek týmto zásluhám mu komunistický totalitný režim neumožnil odísť do vrcholnej svetovej klubovej súťaže – NHL. Po emigrácii tam úspešne hral za Detroit Red Wings, St. Louis Blues a New York Rangers.

Rodičia Júliusa, ale tiež Gyulu a Ďusiho Tormu (1922 – 1991) pochádzali zo Štúrova, on sa však narodil v Budapešti. Pod vedením legendárneho trénera Zsigmonda Adlera, ktorého skrýval a zachránil pred transportom do tábora smrti, sa stal šesťnásobným majstrom Maďarska v boxe a po repatriácii v roku 1946 desaťnásobným majstrom Československa. V roku 1949 sa stal majstrom Európy (bronz získal v rokoch 1947 a 1955). Na olympijskom turnaji v Londýne (1948) vybojoval v ľahkej strednej váhe prvú zlatú medailu v histórii čs. boxu, ktorá bola vôbec prvým slovenským olympijským zlatom, a bol vyhlásený za najlepšieho boxera turnaja. Svojich nástupcov formoval ako tréner v Baťovanoch (dnes Partizánske) a potom roky v Prahe. Počas kariéry vybojoval 996 zápasov, pričom prehral len v siedmich.

Dr. Peter Osuský


Related materials (1):

Commemorative Postmark Václav Nedomanský - ice hockey legendCommemorative Postmark
Václav Nedomanský - ice hockey legend

Related articles (1):

Issue plan of Slovak postage stamps for 2017Issue plan of Slovak postage stamps for 2017

Related events (1):

Ceremonial inauguration of the postage stamp Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. TormaCeremonial inauguration of the postage stamp Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. TormaSource: Slovenská pošta/POFIS
 Post a comment

Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma

Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma
Sport: A. Kvašňák, V. Nedomanský, J. Torma
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
  Possibilities of cooperation Contact
Copyright (c) 2007-2019 FilaNotes All rights reserved.