Commemorative postage stamp devoted to the 100th anniversary of the firts Olympic Games in Athens 1896 and the 3rd place of Alojz Szokol in 100 meters competition.

Printing company: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Printing technique: Rotačná oceľotlač v kombinácii s hĺbkotlačou
Amount printed: 1250000
Text motifs: ALOJZ / SZOKOL / 3. miesto / beh na 100 m / OH ATÉNY / 1896
Pictorial motifs: Postava bežca na trati vytýčenej povrazmi, v pozadí aténska Akropola.

Thematic description and context

Prvým slovenským olympionikom sa stal Alojz Szokol, rodák z Hronca. Na Hrách I. olympiády nového veku obsadil v roku 1896 v Aténach 3. miesto v behu na 100 m časom 12,6 s. Pre reprezentáciu Uhorska získal i 4. miesto v trojskoku. Tento všestranný atlét však dosahoval veľmi dobré výsledky i v skoku do výšky, do diaľky a o žrdi i v prekážkovom behu. Počas svojej športovej kariéry získal mnohé víťazstvá a bol ozdobou budapeštianskeho Maďarského atletického klubu. Na prvú olympijskú medailu získanú slovenským športovcom vo farbách Československa sme čakali dlhých štyridsať rokov. 5. apríla 1896 (podľa vtedy v Grécku platného juliánskeho kalendára 25. marca) sa naplnili túžby baróna P. de Coubertina a vydaním prvej série olympijských známok sa položili i základy olympijskej a športovej filatelie.

Source: Slovenská pošta/POFIS